part I. - slovníček pojmů

19. listopadu 2011 v 12:06 | the lizz. ✯ |  PHOTOGRAPHY
BLESK - Velmi krátký světelný záblesk. Používá se nejčastěji k dostatečnému osvětlení fotografie,
BOKEH - Tímto pojmem označujeme rozmazané pozadí mimo rovinu ostrosti. Vyskytuje se hlavně u macro fotek či portrétů. (příklad)
CITLIVOST ( ISO) - Citlivostje jeden z klíčových parametrů, spolu s clonou a expozičním časem ovlivňuje expozici snímku. Čím vyšší ISO je , tím větší je citlivost ( a tím větší šum.)Doporučuju dávat co nejmenší možné ISO, protože fotka s ISEm 6400 a výše je pak zrnitá a nekvalitní. (nejhorší je to v noci)
CLONA - Otvor, který reguluje pronikání světla objektivem do těla fotoaparátu. Čím menší clonové číslo ( např. f/2.8) , tím větší je otvor a tím více světla proniká do objektivu. [ U kompaktních fotoaparátů je clona řízena automatem, čili ji nemůžete nastavit ]
EXPOZIČNÍ ČAS - Expoziční čas vyjadřuje dobu, po kterou musí být vystaven snímač dopadu světla, aby byla dosažena správná expozice. ( U kompaktu je ovládan automaticky, záleží na režimu - sport,portrét..)
HLOUBKA OSTROSTI - Hloubka ostrostiobjektivu vyjadřuje rozdíl vzdálenosti nejbližšího a nejvzdálenějšího předmětu, které se na výsledné fotografii ještě lidskému oku jeví jako ostré. Ovlivňuje ji clona, ohnisková vzálenost a vzdálenost předmětu.
KOMPAKTNÍ FOTOAPARÁT - Fotoaparát s pevným objektivem. Menší a levnější než zrcadlovky, ovšem s omezenými funkcemi. Výhodou je to, že jsou malé a nemusíte s sebou tahat sto objektivů.
MACRO - Macro nastavení umožňuje fotit na nejmenší možnou zaostřovací vzálenost a díky tomu pořídit fotky kapek, brouků nebo květin.
MEGAPIXELY - Megapixel je jednotka, která udává rozlišení snímače - a taky počet obrazových bodů. Čím větší číslo, tím větší počet obr. bodů. při výběru foťáku se neřidtě jen megapixely, nejsou tak důležité. ( Pravidlo čím více mpx tím lepší foťák není tak úplně pravda)
OBJEKTIV - Objektiv je čočka, používaná ve fotoaparátu k soustředění světla na senzor.
OBJEKTIV S PEVNÝM OHNISKEM - Tyto objektivy mají neměnný úhel záběru. MAjí mnohem vyšší světelnost a kvalita snímku je vyšší.
OHNISKOVÁ VZDÁLENOST - Je to vzdálenost mezi středem čočky a rovinou, na kterou jsou zaostřeny objektivem soustředěné paprsky.
STABILIZÁTOR - Brání roztřesení, takže když se vám třeba třepou ruce, snímek je ostrý. U některých kompaktních foťáků stabilizátor špatěn funguje pod umělým světlem nebo ve tmě.
STATIV - Používá se hlavně pro ostrost snímků ( když fotíme na dlouhý čas, na dlouhé ohnisko nebo fotoaparát či objektiv nemají stabilizátor)
SVĚTELNOST OBJEKTIVU - Světelnost je jedním ze základních parametrů objektivů. Je to schopnost propuštět světlo.
ZOOM - Přiblížení fotografovaného objektu. Čím větší zoom, tím větší přiblížení . Když při focení ( např. zvířat nebo dóst vzdálených objektů) používáte zoom 10x a více, fotky jsou málokdy pořádně zaostřené.
ZRCADLOVKA - Zrcadlovka je fotoaparát, používající k zobrazení scény v hledáčku zrcadlo na rozdíl od kompaktních foťáků.

Psala jsem to sama s pomocí googlu, takže kdybyste něčemu nerozuměli nebo vám tu něco chybělo, napište. Časem sem budu přidávat další pojmy.
A pracuju na návodu :)

© SPARKLING-STAR • LIZZ / nekopírujte
 


Komentáře

1 Veru | Web | 19. listopadu 2011 v 22:33 | Reagovat

nějak se ztrácím :D

2 Yuuki ^^ | Web | 20. listopadu 2011 v 17:23 | Reagovat

Přísahám že by mě nikdo nikdy nedonutil napsat takhle dlouhej článek :D
A když už jo,tak bych ho psala nejmíň 3 hodiny s přestávkama :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.